Pozdravi s čudnih novih svjetova #2.7: Neočekivani gosti

U zlatno doba Treka, skoro svi Star Trek serijali imali su crossover epizodu. Standard je postavila fenomenalna DS9 „Trials and Tribble-ations“, koja se doslovno vratila kroz vrijeme u jednu od najboljih TOS (i Trek) epizoda uopće, i uz odličan humor, nadogradila kanon. Zato su očekivanja za crossover  Strange New Worlds i The Lower Decks bila jako velika, pogotovo jer se radi o igranoj i animiranoj seriji. I nakon odgledane epizode, moram reći da su očekivanja i više nego ispunjena te da smo dobili novi klasik.

Portal u treću dimenziju

Sedma, crossover epizoda „Strange New Worldsa“ – Those Old Scientists – počinje kao animirana epizoda „The Lower Decks“. Ali ne treba dugo da ostavimo naše junake, Tendi, Rutheforda, pa i Mariner u drugoj dimenziji, nakon što Boimler (a tko drugi) upadne u misteriozni portal. Portal koji ovog nespretnog zastavnika prebaci u 23. stoljeće, u treću dimenziju. I da ga na izlazu dočeka nitko drugi doli Spock.

Star Trek: Strange New Worlds

Boimler (Jack Quaid), sada je okružen svojim herojima, ali bez mogućnosti povratka u sigurnost donjih paluba. Da stvar bude kompliciranija, Boimler muči muki da ne prekrši temporalne zakone i posadi Enterprisea slučajno ne otkrije njihovu budućnost. A stvari postaju još kompliciranije kada u pokušaju da vrate Boimlera u njegovo vrijeme, kapetan Pike i ekipa dobiju još jednog neočekivanog gostaMariner (Tandy Newsome).

Upoznaj svoje heroje

Osnovna premisa „Those Old Scientists“ je ideja upoznavanja vaših junaka. Jer kako bi se vi ponašali da dobijete par sati za razgovor s Uhurom, da popijete koktele sa Chapel i Ortegas. Da odradite opasan eksperiment sa Spockom (koji uz to ima nelagodan Mona Lisa osmjeh). Ili da upoznate samog kapetana Pikea osobno? I povrh svega toga, da pobijete stereotip i dokažete da nisu svi Orioni pirati. Sve to dogodilo se u posljednjoj epizodi serije Strange New Worlds.

I što je najbolje, odrađeno je jako dobro, kroz odličan humor i dosta meta momenata, koji se rijetko čine isfosiranim ili nepotrebnim. Reakcije Boimlera i Mariner na novonastalu sitaciju užitak su za gledati. Quaid i Newsome naprosto briljiraju, oživljavajući svoje animirane likove pred kamerama. A isto vrijedi i za posadu Enterprisea. Od Spocka i Pikea, do Une i doktora M’Benga, svaki lik ima priliku za interakciju s pridošlicama. Uparivanje Spocka i Boimlera te Mariner i Uhure je samo šlag na (replikatorskoj) torti.

Star Trek: Strange New Worlds

Vremenski paradoks

Kao i u svakoj epizodi putovanja kroz vrijeme, ništa ne može bez vremenskog paradoksa. Ponovno aktiviranje portala zahtjeva horonij. Koji je naravno rijedak materijal, a ne pomaže da je portal ukrao kapetan orionskog broda. Ako uzmemo u obzir da je na samom početku epizode Tendi izjavila da je njena prabaka, znanstvenica, prva otkrila ovaj portal, možemo zamisliti dileme koje muče Boimlera. Jer što sada otkriti, a da se ne promijeni budućnost. Ili će se budućnost promijeniti ako se ne otkrije? Ove glavolomke bitan su sastojak tropa „putovanje kroz vrijeme“. Jedini nedostatak je da je Orionski problem mogao biti izveden malo elegantnije, ali za epizodu od 48 minuta, to je sasvim solidno.

„Those Old Scientists“ jedna je od onih epizoda koje će nedvojbeno postati instant klasik. Priča je bazična, ali gluma i interakcije među likovima, kao i kemija, je na visokom nivou. A samo rješenje problema, ubacivanjem prečesto zanemarivanog Archerovog NX-01 iz „Enterprisea“ ugodno je iznenađenje. Povratak u budućnost kroz rudarenje prošlosti cool je ideja i odličan završetak za radnju temporalne tematike. A da ne govorim o završnoj animaciji.

Star Trek: Strange New Worlds

Nakon podužeg vrludanja i traženja identiteta, čini se da se sa „Strange New Worlds“ i „The Lower Decks“ Star Trek vratio na pravi put, i da je „zlatno doba“ koje je Boimler spomenuo još jednom pred nama.

Zvjezdana prašina:

    • Očekivano, ova epizoda dotakla se nekoliko niti radnje iz SNW-a. Tako je Boimler slučajno otkrio Chapel da njena veza sa Spockom nema budućnost, dok je Mariner, ako pažljivo gledate suptilno sugerirala Pikeu što ga čeka za nekoliko godina.
    • Spockov „creepy Mona Lisa“ osmijeh bio je humorističan trenutak s emotivnom težinom. Suptilan detalj koji pomaže Chapel da shvati što će se dogoditi u budućnosti.
    • Posebno dirljiva referenca bila je Boimlerovo otkriće Uni da će postati lik s postera za regrutaciju novih članova Zvjezdane flote, te glavni razlog zašto će se neki (uključujući Boimlera) odlučiti za ovaj poziv. Ad Astra Per Aspera.
    • Od meta referenci, kojima je epizoda obilovala, moram izdvojiti klasični Riker moment, u kojem je Boimler zajahao sedlo, na Rikerov način. Odlično izvedeno!
    • Tu je i Pikeov rođendan, iliti Pikeov pokušaj da izbjegne proslavu. Ne jer se ne voli družiti sa svojom posadom (upravo suprotno). Već jer svaka nova godina vodi prema njegovoj tragičnoj sudbini. To da je odlučio proslaviti rođendan na samom kraju lijep je primjer kako je Boimler zapravo pomogao svojim nespretnim skokom kroz portal.
    • Možda naj-meta moment je tren u kojemu Ransom komentira good looks Une s Boimlerova postera. Jer glumac koji posuđuje glas Ransomu (Jerry O’Connel) je u stvarnom životu muž Rebecce Romijn – Une. Ekstra meta.

Star Trek: Strange New Worlds

  • Ovotjedni intro prigodno je animiran, što je još jedan lijepi detalj. A i izgleda fenomenalno. A u duhu crossovera, svemirsko stvorenje iz LDS-a zalijepilo se na nacel Enterprisea. 😉
  • I naravno moram spomenuti posljednju, animiranu scenu. Iako sam se nadao SNW animaciji, moram priznati da me iskreno iznenadilo da su scenaristi to naposljetku i napravili. Da me se pita, odmah bi glasao za SNW animiranu sezonu u stilu „Lower Decks“.
  • Paramount Plus je radi SDCC-a izbacio crossover epizodu tjedan dana ranije. To znači da ćemo Klingonce gledati ranije, a famozna „mjuzikl epizoda“ nas čeka već idući tjedan!

Check Also

Nominacije za nagradu Hugo 2024.

Objavljeni su finalisti za prestižnu žanrovsku nagradu Hugo 2024., Lodestar Award za najbolju knjigu za …

Nominacije za nagradu Nebula za ostvarenja objavljena 2023. godine

Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA), iliti američko udruženje SF&F pisaca objavilo je …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web Statistics