Patrick Rothfuss – Kronike Kraljosjeka Drugi dan – Strah mudraca

 

15042017_Strah_mudraca_recenzija_cover

Strah mudraca
Originalni naslov: The Wise Man’s Fear (The Kingkiller Chronicle, #2)
Autor: Patrick Rothfuss
Godina izdanja: 2016.
Nakladnik: Algoritam
Uvez: tvrdi
Broja stranica: 976
Jezik originala: engleski
Godina originalnog izdanja: 2011.
Prevoditelj: Petra Mrduljaš Doležal
ISBN: 978-953-316-376-5

Ako ste redoviti Inverzijin čitatelj, sigurno vam nije promakao osvrt na prvi dio Kronika Kraljosjeka fantasy spisatelja Patricka Rothfussa. I prvi i dio drugi izašli su u izdanju Algoritma u povećem obimu, tako da su se u tu pustolovinu otisnuli zasigurno tek oni izdržljiviji čitatelji. No što je veća knjiga, veći je izazov, a fanovi fantasyja naviknuti su na puste stranice brojnih nastavaka serijala. Imajte na umu da su Kronike Kraljosjeka trilogija u nastajanju, a situacija je takva da se iščekuje treći dio, odnosno treći dan pod nazivom “Kamenita vrata” (točnije, trenutni službeni naziv je The Doors of Stone). A iščekuje se i “prošireni univerzum” u obliku filma i serije…

Vraćamo se u trenutak i mjesto gdje smo završili u prvom dijelu, započinje drugi dan priče zagonetnog krčmara Kvothea koji priča svoj životnu priču bardu Ljetopiscu. U sadašnjem vremenu priča se u trećem vremenu, no u Kvotheovoj retrospekciji priča se iznosi iz prvog lica. Nekadašnji mladi Kvothe sada je na prijelazu iz šesnaestog u sedamnaesto ljeto svog života, a život mu već u tom ranom razdoblju postaje iznimno uzbudljiv. Knjigu možemo podijeliti na dva dijela, inicijalno prva trećina u Sveučilištu, i pustolovine s druge strane svijeta u ostale dvije trećine. Razdoblje u Sveučilištu odjek je prve knjige, Kvothea tjeraju isti nagoni i ciljevi koje je postavio ranije. Uspostavlja čvršća poznanstva sa svojim sudruzima, zelenašicom Devom i neuhvatljivom Dennom, a cjelokupna situacija kulminira konačnim potezom protiv njegovog zakletog neprijatelja Ambrozija. Rothfussovo inzistiranje na digresijama svake vrste, i Kvotheova “nesposobnost” da konačno uhvati svoj život za rogove, u pojedinim momentima navodi čitatelja da se zapita – kad ćemo konačno vidjeti velikog Kvothea kao u riječima kojima se razbacuje tijekom sumiranja svog života. A i na koricama se to pompozno najavljuje.

U potrazi za imenom vjetra…

No dočekasmo i taj dan, Kvothe kreće u svijet u potragu za imenom vjetra, kako nazivaju prekretnicu u životu čarobnjaka tamo na Sveučilištu. Zbog već dobro poznate i sveobuhvatne neugodne situacije na Sveučilištu kreće na zapad prema kraljevini Vintas. U grad Severen na drugom kraju svijeta kako bi služio na dvoru moćnika maera Alverona. U ovom trenutku ćete konačno baciti pogled na kartu koja je priložena knjizi. Osobno bih volio da je malo detaljnija jer ćete kasnije htjeli pogledati Kvotheov itinerar ako ništa drugo radi boljeg snalaženja u prostoru. Putem doživi brodolom, i naravno izgubi ama baš sve što je imao – tu bih osobno zamolio autora da više ne stavlja svog glavnog lika u tako dramatične položaje jer je ovo postalo simptomatično i predvidljivo. Na Alveronovom dvoru trebat će se ponovno dokazati, da je vrijedan povjerenja, da je sposoban kao svirač, udvarač, čarobnjak i poznavatelj dvorske etikete. Sitnica kažete! No ako imalo poznajete klipana Kvothea i njegovu vještinu preživljavanja nimalo ne sumnjate da nije dorastao situaciji.

I ono što je najvažnije – Kvothe napokon kreće u važnu misiju za svoj novog patrona, pustolovinu dostojnu svog imena! Imali smo inicijalnu misiju i u prvoj knjizi sa zmajem, no ovo je sad prava stvar. On i njegova družina plaćenika unajmljeni su kako bi prekinuli vladavinu terora razbojnika iz Eldske šume koji uporno pljačkaju poreznike. Družinu čine Tempi, ademski plaćenik s Olujnog bedema, ratnici nesuđeni ljubavnici Dedan i Hespe, te lovnik Marten.  Upoznajemo se s pričom o krađi Lune, a kroz zgodu s Felurian saznajemo mnoge stvari o vilinskom svijetu, ali i neke konkretne naputke kamo dalje u potrazi za Amyrima i Sedmoricom Chandriana. Potraga vodi Kvothea nadalje i do samog ruba poznatog svijeta, do Olujnog bedema, gdje će se u naselju Adema morati dokazati da je vrijedan učenja ademske borilačke vještine i borbene filozofije Lethani. Tako da će osim čarobnjačkih i glazbeničkih vještina repertoaru pridodati i borilačke vještine.

Neizvjesna, i možebitno mračnija budućnost

Vrlo se malo toga događa u vremenskoj liniji starijeg Kvothea, više su to male naznake elemenata iz priče kojih ćemo se kasnije dotaknuti, a ponekad se akteri ograniče samo na komentiranje određenih dijelova velike priče. Rothfussova naracija i sam razvoj priče razmjerno su spori, ne libi se desetinu poglavlja potrošiti na neke beznačajne momente, a onda kulminaciju ili neki važan događaj srezati na par njih. Knjiga ima svojih zanimljivih i manje zanimljivih dijelova, ovisno kakve ste vrste čitatelj i što očekujete od fantasy romana. Druga knjiga ima kojih stotinjak stranica više, sadrži puno više raznovrsnijih događanja širom poznatog svijeta i korak je prema zrelijem i kontraverznijem Kvotheu. Njegova ličnost kao da poprima dosad nepoznatu, crnju stranu, a to će se najviše otjelotvoriti pred sad kraj priče. Iako Rothfuss i Kvothe kao lik “spomenutu” nezgodu opravdavaju kao nužni osvetnički čin, meni kako čitatelju, moram priznati, je bilo malo neugodno. Ta crna mrlja ostat će mu zasigurno na duši još dugo vremena, što nas vodi i do samog kraja ovog osvrta i tri elementa očevidno važnih za priču…

Tri su stvari kojih se mudrac boji: mora za oluje, noći bez mjeseca i bijesa mirnog čovjeka.

Stare mudrosti najčešće su istinite, i dok su prve dvije stvari realan strah, treća je zapravo u domeni ljudske prirode. Noći bez mjeseca vezane su dublje uz vilinski svijet, kao i događaja sa samih prapočetaka, poznatim samo iz priča i legendi. Kako roman ide kraju, iz dubine izranja mračniji Kvothe, te usprkos prirodnoj sklonosti dobru i redu sadrži neku neidentificiranu tminu koja ponekad probija na svjetlo dana, posebice pred kraj romana. Ako se taj treći strah ipak ne odnosi na vremensku liniju mladog Kvothea, ništa nas ne priječi razmišljati što može tek prikriveni bijes odraslog Kvothea donijeti. Iako se smirio kao krčmar i dane provodi u miru i naizglednoj rezignaciji. Možemo nagađati što slijedi budući da nam je Rothfuss dao dovoljno materijala za razmišljanje. Posebno o tajanstvenoj škrinjici obitelji Basbravi i namjerama Kvotheovog šegrta Basta. O Amyrima i Chandrianima još i više. Ali to ćemo saznati tek u neodređenoj budućnosti. Pridružujem se milijunima ostalih fanova koji s nestrpljenjem očekuju treći dio…

Check Also

Star Trek: Lower Decks 4.0 – Izvrsna avantura na donjim palubama

Iz sezone u sezonu Star Trek: Lower Decks, animirana humoristična serija smještena na donje palube …

Star Wars: Ahsoka – Putovanje na mjestu

Teško je napisati recenziju za seriju Star Wars: Ahsoka. S jedne strane, ovo je prvi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web Statistics