Ako ne dolazite na SFeraKon samo zbog igranja, kostimiranja ili druženja (i, naravno, pokoje sitnice s programa), vrlo je velika vjerojatnost da vas zanimaju one šarene stvarčice s puno slova. Kao najveća nacionalna konvencija, SFeraKon je oduvijek bio prva stepenica izdavačima za pokazivanje friške žanrovske literature.
Počinjem od domaćina. Regularni posjetitelji SferaKona znaju da uz kotizaciju dolazi i zbirka domaćeg sf-a u izdanju SFere, organizatora konvencije. Ovogodišnja, 19. po redu nosi naslov Tamna, tmasta tvar, a sadržaj je sljedeći:
- Lutke Irena Hartmann
- Pećina pored mora Igor Rendić
- Hurije Darko Macan
- Niti jedno vino Zoran Krušvar
- Zmijski gen Sanja Lovrenčić
- Zmajeva smrt T. M. Blackwood
- Vesta Iva Šakić Ristić
- Žderač Goran Glušić
- Jaska Jaska Jure Maleš
- Mesopust Katarina Brbora
- Blek protif Grendela Vedran Bokor
- Zarobljena glasom Ivana Delač
- Pismo Adrijan Sarajlija
Zbirku su uredili Tatjana Jambrišak, Darko Vrban i Ivana Delač, autor naslovnice je Marko Dješka. Promocija je na rasporedu u subotu, 11. svibnja u 16 sati.
Čak tri časopisa imat će svoje prvo ukazanje na konvenciji. 12. po redu Ubiq te Sirius B 9 i Sirius B broj 10. S obzirom da je u subotu previđen pravi mali književni maraton koji počinje već oko 12 sati, ne propustite i promocije Ubiqa (11 i 12 u 17:30) i Siriusa B 10 (u 16:30). Neovisno o promociji, brbljat će se općenito o stanju u domaćem sf-u, pisanju, prevođenju, uređivanju i općenito o knjigama.
Ovogodišnja gošća SFerKona, Danielle Trussoni predstavit će svoje romane Angelologija i Angelopolis, od kojih je potonji upravo izašao. Obje knjige je objavio Ljevak, a SFeraKon je idealno mjesto da ganjate autogram.
Dobitnik SFere za priču i roman, Aleksandar Žiljak će potpisivati svoj nagrađeni roman Irbis (pa tko još nije ugrabio ovaj zanimljiv uradak, eto dobre prilike), no zahvaljujući discipliniranoj proizvodnji, predstavit će i svoju najnoviju zbirku priča Knjiga beštija. Evo kratki info:
Godinu dana nakon objavljivanja romana Irbis, Aleksandar Žiljak javlja se sa novom zbirkom fantasy priča Knjiga beštija. Ako su vam se svidjele Slijepe ptice i Božja vučica, ovo je knjiga koju ne smijete propustiti. U ovoj zbirci, Aleksandar Žiljak nastavlja putem zacrtanim u svojoj prethodnoj zbirci Božja vučica: odmakom od imitacija Tolkiena, koje su u značajnoj mjeri zagušile epski fantasy unutar skučenog prostora likova, tema i kulisa. Većina priča ovdje sabranih propituje odnos čovjeka prema životinjama i, u širem smislu, prirodi općenito. Umjesto da izmišlja svjetove i epohe, Žiljak pokušava svoje fantasy narative smjestiti u prilično poznata mjesta i određeno povijesno razdoblje.
Algoritam dolazi na SFeraKon s par naslova, a jedan je (dugo)očekivani nastavak Tada Williamsa, Sjenovita igra (moguće je da ste zaboravili prvi dio, Sjenovita međa, koji je objavljen prije više od šest godina). Predstavit će i novi roman Michaela Chabona Sindikat jidiških policajaca koji je pobrao gotovo sve žanrovske nagrade.
Što bi se dogodilo da je uoči Drugog svjetskog rata prihvaćen prijedlog o stvaranju privremenog utočišta za židovski narod na zapadnoj obali Aljaske? Michael Chabon, Pulitzerom ovjenčani autor romana Čudesne avanture Kavaliera & Claya i Gospoda i pustolovi, poveo se za ovom historijskom mogućnošću i stvorio alternativni svijet u kojem zaista postoji Savezni okrug Sitka, privremena domovina za raseljene Židove iz rata. U toj izmaštanoj paralelnoj povijesti, država Izrael nije se uspjela održati na Bliskom istoku, a Židovi su stvorili svoj mali izolirani univerzum na rubu svijeta, živopisnu naseobinu u kojoj se hladnoća krajolika miješa s jidiškim i indijanskim tradicijama.
Nažalost, Algoritam nije uspio zgotoviti zadnji nastavak Vorkosigana, no ljubitelji Bujoldice će ipak doći na svoje. Izašao je roman Chalion – dio 1: Prokletstvo Chaliona:
Zlatna svjetlost sunca obasjava Valendu, gradić u kraljevstvu Chalion, u kojem se Lupe dy Cazaril nada naći utočište nakon života u kojem je bio dvorjanin, zapovjednik, dvorski upravitelj, glasnik… i rob na galiji. Iz tog je sužanjstva jedva uspio uteći živ, no slomljena tijela i duha. Sada mu je jedina namjera naći neki skroman posao, možda u kuhinji udove provincijare kod koje je nekoć služio. No, ona ga postavlja na opasno mjesto učitelja- -tajnika kraljinčice Iselle, nasljednice prijestolja oko kojeg se već dugo kovitla crni oblak nesigurnosti i nesreće. Cazaril će se morati suočiti ne samo s moćnim neprijateljima koji su ga vezali za galijotsko veslo, već i sa zlokobnim prokletstvom koje će ga zarobiti u labirintu demonskih paradoksa, propasti i smrti na peterostranom putu bogova…
I za sam kraj, ostavio sam ono što sam obećao čitateljima još prošlo ljeto. I eto sa samo malo manje od godinu dana kašnjenja stigao je prvi Titan. A info za Titan kaže:
Jedan od najznačajnijih pisaca u njezinoj povijesti, Ray Bradbury je rekao: “Znanstvena fantastika je najvažniji oblik književnosti u povijesti svijeta jer ispisuje povijest ideja, povijest naše civilizacije koja samu sebe rađa… Znanstvena fantastika je središte za sve što činimo i oni koji se izruguju znanstvenoj fantastici nemaju pojma o čemu govore.” A Ray je znao. Kao što su znali Miller, Wells, Kornbluth ili Weinbaum, a znaju Le Guin, Vance, MacLeod, Chiang… i ostatak moćne gomilice čija djela sadrži prvi Titan, almanah znanstveno-fantastične književnosti koji se nadovezuje na najbolju tradiciju sličnih zbornika na ovim prostorima, prvenstveno Monlit(h)a i Andromede.
Vjerujemo da uz navedeno možete očekivati i neka iznenađenja ostalih nakladnika (Frakture, Lumena), pa i nove fanzine (Parsek sigurno). Uz uobičajene popuste i akcije, ljubitelji domaćih knjiga će uz novitete pronaći i neka starija izdanja, strane knjige, ali i neke raritete. Zato, ne propustite SFeraKon koji za vikend postaje najveća sf knjižara u Hrvatskoj.