Iza netipičnog žanrovskog projekta 2073., koji se opisuje kao mješavina vizionarske znanstvene fantastike i spekulativne publicistike stoji nagrađivani redatelj Asif Kapadia, poznat po filmu The Warrior, Netflixovoj seriji Mindhunter, ali i biografskim dokumentaricama Senna i Amy. 2073. inspiriran je kultnim, kratkim francuskim filmom iz 1962. La Jetée, redatelja Chrisa Markera, koji je poslužio kao osnova za također kultni film 12 Monkeys Terryja Gilliama.
“2073. govori o osjećaju straha zbog onoga što se događa i što se normalizira diljem svijeta. Film je počeo nakon što sam vidio da se Brexit događa kroz laži i korupciju u Ujedinjenom Kraljevstvu, osjećao sam da moram snimiti film da bih shvatio zašto se čini da svijet ide prema lažima, autoritarizmu, nasilju. Intervjuirao sam novinare diljem svijeta, jesam li poludio ili se nešto događa? Novinari su se složili, postojao je globalni trend, demokratska recesija, tehnologija je odigrala ogromnu ulogu i to također pomaže uništavanju ekosustava planeta. ‘2073.’ proizašao je iz tih intervjua i istraživanja. Moj cilj je bio povezati točke između mnogih složenih pitanja i zemalja u jednom kinematografskom filmu.” – izjavio je redatelj.
Godina je 2073. i ostvarili su se najgori strahovi modernog života. Dronovi za nadzor ispunjavaju spaljeno narančasto nebo, a militarizirana policija luta razorenim ulicama, dok se preživjeli skrivaju pod zemljom i bore se s prisjećanjem slobodnog života, života punog nade.
Film su zajedno producirale i financirale kuće Neon, Double Agent i Film4. Scenarij potpisuju Kapadia i Tony Grisoni (The Man Who Killed Dom Quixote, Electric Dreams, The Young Pope). Glavne uloge tumače Samantha Morton, Naomi Ackie i Hector Hewie.
2073. svoju će premijeru doživjeti u sklopu natjecateljskog programa na Filmskom festivalu u Veneciji.
Ovo izgleda kao ordinarno propagandno smeće. Goebbels bi bio ponosan.
O, da. Prije je bilo 1999, 2000, 2005, 2010, 2015… ali sve te godine su došle i prošle i baš ništa se nije dogodilo. Zato su drugovi proroci apokalipse sad malo bolje naučili lekciju, pa pomiču svoje sudbonosne propagandne naricaljke u sve dalju i time udobno neprovjerljivu budućnost, 2050, 2070, 2100… 🙂