Pobjednici 31. Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb 2021

31. Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb 2021 završio je 12. lipnja ceremonijom dodjele nagrada u Kinu SC.

Žiri Velikog natjecanja kratkometražnog filma odlučio je Grand Prix dodijeliti tajvanskom filmu Noćni autobus (Night Bus) redatelja Joea Hsieha, nastalom u autorovoj nezavisnoj produkciji. Nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umjetničko postignuće odnio je Ismaëlu Joffroyu Chandoutisu za film Maalbeek (Francuska, produkcijska kuća Films Grand Huit), za putovanje kroz čestice rekonstruirane arheološkom preciznošću, koje ne pruža utjehu raslojenom identitetu glavnog lika, pogođenog nezamislivim strahom. Nagrada Zlatko Grgić za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je iranskom filmu Četvrti zid (The Fourth Wall) Mahboobeh Kalaee (u produkciji Documentary and Experimental Film Centra) za eksperimentalnu tehniku animacije koja nas vodi u um protagonista koji tumači obiteljsku dinamiku i društvena pravila poput ptičice zarobljene u sobi bez prozora.

Pobjednici Animafesta Zagreb 2021

Članovi žirija su dodijelili i posebna priznanja. Michael Frei je nagradio belgijsko-francusko-nizozemski film Uskršnja jaja (Easter Eggs) Nicole Keppensa (produkcije Animal Tank, Miyu i Ka-Ching Cartoons) za pažljivo uokvirenu priču o dva dječaka koji različito doživljavaju svoje svjetove. Grafički je zamaman, popraćen najdivnijim zvukovima, no s mliječnim okusom nelagode u želucu. Nadje Andrasev posebno se dojmilo belgijsko Nepripadanje (Monachopsis) Liesbet van Loon iz produkcije Fabrique Fantastique zbog prikaza krhke dinamike emocionalne veze i osjećaja izolacije zavodljivog, nemirnog vizualnog stila koji publiku dovodi u stanje neravnoteže koju proživljava protagonist. Shoko Hara svoje je posebno priznanje uručila mađarsko-francusko-kanadskom Skrivanju (Hide) Daniela Graya (produkcije La Cellule Productions, Cub Animation i The National Film Board of Canada). Osjećaj odvojenosti, čežnje, nemogućnosti djelovanja ispričan je u metaforičkom mračnom svijetu snažnim nadrealnim slikovnim jezikom. Draško Ivezić odabrao je, pak, španjolski film U mojim plamtećim grudima još ima mjesta za tvoj bodež (In My Chest of Fire There is Still Place to Temple Your Dagger) Pabla Ballarína, nastao u autorovoj produkciji. Ova gorko-slatka priča o ljubomori jedinstven je hommage žanru gega, nastao jednostavnim no pamtljivim vizualnim stilom i ekonomičnom mizanscenom uz hrabar tajming. Naposljetku, Sasha Svirsky svoje je posebno priznanje dao dansko-britanskom filmu Orgijastična hiperplastika (Orgiastic Hyper-plastic) Paula Busha (Late Love Production i Ancient Mariner Productions) zbog prikaza ljubavi koja ne traje zauvijek, a kada nestane, za sobom ostavlja dubok trag na licu Zemlje.

Prema odluci žirija Velikog natjecanja dugometražnog filma Grand Prix je pripao ruskom filmu Nos ili zavjera odmetnika (The Nose or the Conspiracy of Mavericks) Andreja Hržanovskog u produkciji Studija SHAR – raskošnom i odvažnom filmu s političkom dimenzijom, koji je uspio prikazati ekstremnu dvojnost ruske kulture.

Posebno priznanje žiri je dodijelio poljskom filmu Uništi to i odlazi iz ovog grada (Kill It and Leave This Town) Mariusza Wilczyńskog (produkcija Bombonierka), dirljivom filmu koji je dočarao melankoličan svijet. Priča je istodobno i vrlo osobna i općenita te nam ekstremno kreativno i inventivno pokazuje što je to tuga, dopunjena nevjerojatno poetičnim stilom animacije.

Objedinjeni žiri Natjecanja studentskog filma i Natjecanja hrvatskog filma odlučio je Nagradu Dušan Vukotić za najbolji studentski film dodijeliti poljskom filmu Ovdje sam (I’m Here) Julije Orlik, nastalom na Poljskoj školi za film, televiziju i kazalište u Łódźu, za isticanje bolnog osjećaja gubitka voljene osobe.

Posebna priznanja pripala su filmovima Mravinjak (Ant Hill) Mareka Náprsteka (Češka Republika, FAMU) za umjetnički 2D stil i čudesan dizajn likova i animaciju te Soba s pogledom na more (Room With a Sea View) Leonida Shmelkova (Estonija, Estonska akademija umjetnosti) za predivno neobičan i duhovit prikaz neuzvraćene ljubavi.

Najboljim filmom Natjecanja hrvatskog filma proglašen je Vidiš li ih ti? (Can You See Them?) Brune Razuma u produkciji Ustanove Zagreb film zbog izvrsnog dizajna likova i scenografije te izvedbe stop-animacije, dok je posebno priznanje pripalo Luciji Mrzljak i Mortenu Tšinakovu za Rodu (The Stork) u produkciji Eesti Joonisfilma zahvaljujući humoru i ritmu pripovijedanja.

U kategoriji natjecanja VR animacije žiri je nagradu dodijelio japanskom radu Otawamure Yoriko Mizushiri (produkcija Kodansha VR Lab, Ltd.) jer je bilo zabavno družiti se u tom psihodeličnom svijetu koji osvaja jasnom estetikom, kao i suptilnim i izuzetno zabavnim dijelovima. Mek i snovit stil animacije nadahnut je japanskom pop kulturom i predivnim soundtrackom. Posebno priznanje žiri je, pak, uručio japansko-njemačko-indonezijskom projektu Zamjene (Replacements) Jonathana Hagarda (produkcije Kampung Ayu, Ossa Film i Suwe Ora Jamu). Glavni likovi u ovom filmu su obiteljski dom i protok vremena. Dok vam oči prelijeću preko detalja jasnih umjetničkih djela i primjećuju sve zanimljive elemente koji tvore privatne živote triju naraštaja, neprekinuta urbanistička i demografska promjena njihove četvrti donosi priču o kulturnim i političkim promjenama. Ovo je jedinstveno istraživanje tehnologije 360 kao demokratičnog filmskog uređaja koji omogućuje gledatelju da slobodno odabere fokus i vlastitu perspektivu o temi.

U kategoriji natjecanja filmova za djecu žiri je glavnu nagradu dodijelio španjolskom filmu Odraz (Reflection) Juana Carlosa Mostaze (The Cathedral Media Productions S.L.), filmu s jako bitnom porukom, temom koja je jako često prisutna u odrastanju djece i mladih. Posljedice koje iskrivljeni odraz u ogledalu ostavlja utječu na naš unutrašnji svijet koji je nešto najvrjednije što imamo. Posebno priznanje u Natjecanju filmova za djecu pripalo je danskom filmu Autobusna linija 35a (BusLine35A, produkcija The Animation Workshop), filmu teške tematike uznemiravanja i nesigurnosti mladih u svakodnevnom javnom prostoru, o perspektivi društva na taj problem i o tome koliko se uključujemo ili ne uključujemo u rješavanje takvih situacija.

Nagrada publike Mr. M za film iz programa Velikog natjecanja kratkometražnog filma otišla je u ruke Rodi Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova, dok je ista nagrada za film iz programa Velikog natjecanja dugometražnog filma pripla irsko-britansko-luksemburško-francuskom filmu WolfWalkers Tomma Moorea i Rossa Stewarta iz produkcija Cartoon Saloon i Melusine Productions.

Izbor nagrađenih filmova s ovogodišnjeg izdanja Svjetskog festivala animiranog filma – Animafest Zagreb pogledajte večeras, 13. lipnja na Ljetnoj pozornici Tuškanac!

32. Svjetski festival animiranog filma održat će se od 06. do 11. lipnja 2022. godine.

Check Also

Natječaj za SF/F/H zbirku Priče o Davoru Šišoviću (FFK 2024.)

Natječajem se traže priče iz žanrovskog spektra znanstvene fantastike – fantasyja – nadnaravnog horora koje …

Pred vratima je 14. Fantastic Zagreb Film Festival

Uskoro počinje 14. Fantastic Zagreb Film Festival. Ovogodišnje izdanje festivala održava se od 27. lipnja …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web Statistics