U kultnoj epizodi Star Trek: Deep Space Nine „Trials and Tribble-ations“, posada DS9 vraca se kroz vrijeme, na stanicu K7, gdje svjedoče događajima iz još kultnije epizode TOS-a „The Trouble with Tribbles“. Dok pokušavaju riješiti misterij na postaji, i izbjeći svoje pretke, naši junaci sreću Klingonce. Točnije TOS Klingonce, koji izgledaju bitno drugačije nego Worf. Kada ga posada pita zašto izgleda drugačije, on odgovara jednostavno i sažeto: „O tome ne pričamo sa strancima“. Pravi odgovor je jednostavan, budući da u 60-im godinama kada se snimao TOS, budžet serije nije dozvoljavao prostetiku i uniforme za Klingonce poput Worfa. Umjesto toga, produkcija se odlučila za jeftinu opciju, koja s našeg današnjeg stajališta izgleda pomalo rasistički. Jer TOS Klingonci se razlikuju od ljudi samo po zakošenim očima, tipičnim brčićima i tamnoj puti. Edward Said bi definitivno imao nešto reći o tome.
Situacija se popravila već s prvim filmom „ST: The Motion Picture“, u kasnim 70-ima, gdje je puno veći budžet i napredak tehnologije omogućio produkciji da napravi Klingonce koji će zaista izgledati posebno i specifično, vanzemaljski, u prepoznatljivim uniformama i s prepoznatljivim grebenima na čelu. Ovaj će se dizajn nastaviti usavršavati kroz sljedeće filmove, a vrhunac će dostići upravo s pojavom Worfa kao nezaboravnog lika, i jednog od glavnih članova posade; prvog zvjezdanog broda Enterprise-D (TNG), a potom svemirske stanice na samom rubu Federacije (DS9), te zadnjih filmova s TNG postavom. Dakle, kao što smo mogli vidjeti razlog za veliki odmak od TOS Klingonaca do Worfa bio je jednostavan – novac i nove tehnologije. Ali Star Trek je kroz pola stoljeća postojanja okupio ne samo ogroman broj fanova, nego i kompleksni lore, koji upravo ti fanovi analiziraju u beskraj. Od rasporeda hodnika na Constitution klasi, preko vulkanskih obreda i hijerarhije Zvjezdane Flote, pa sve do političkih i ekonomskih analiza Klingonskog ili Romulanskog imperija, fanovi su omogućili Treku jedinstveni položaj, što je rezultiralo kompleksnim i bogatim svijetom van serija i filmova (duboko povezan s onim prikazanim na ekranima), ali i novim prilozima, odobrenim i od kreatora i od produkcije. Star Trek univerzum, usuđujemo se napomenuti, najkompleksniji je i najpovezaniji SF univerzum u postojanju, u kojem je svaki događaj, kao i svaki lik iz serije, filma, knjige, pa čak i videoigre uklopljen u ovaj široki i izuzetno složen svijet.
Upravo je ta posebnost Star Treka, bio jedan od razloga zašto je produkcija zadnje Trek serije, i zadnje iteracije Treka uopće, smještene u Prime vremensku liniju – Enterprise – u svojoj zadnjoj sezoni, odlučila da između ostalog pruži bolji odgovor zašto su TOS Klingonci toliko drugačiji od ostalih. I mora se priznati, scenaristi su uspjeli dati prihvatljiv odgovor. TOS Klingonci nemaju grebena na čelu, budući da su se u zadnjoj sezoni Enterprisea, koja se odvija skoro pa stoljeće prije avanture na K7, okušali u neuspješnom eksperimentu i zarazili s biološkim oružjem – augment virusom – te je samo intervencijom posade Enterprisea NX 01, Klingonski imperij spašen, ali pod cijenu promjene fizičkog izgleda, i nestanka grebena. Budući da je Enterprise uskoro ukinut, s čime je nestao Trek s malih (kao i velikih ekrana) na duže vrijeme, ostali smo zakinuti za međufazu između incidenta i TOS-a. Povratak Treka na velike ekrane, u Kelvin liniji (JJTrek, nuTrek), vratio je i Klingonce, bitno drugačije od bilo čega viđenog u Prime, ali budući da je je to drugačija vremenska linija, taj dizajn nije bitno utjecao na fanove, osim da potvrdi njihovu ideju o bitno inferiornijoj verziji Treka.
Klingonci su se u velikom stilu trebali vratiti u neslužbenom uradku znanom kao „Axanar“, koji bi se bavio periodom koji je izravno prethodio TOS-u, u kojemu bi upravo Klingonci imali jednu od značajnijih uloga. Odabir kreatora ovog fan-filma bio je kompromis, koji je vratio čeone grebene, ali kao jedva vidljivi aspekt fizionomije. U isto vrijeme odjeknula je puno snažnija vijest, da CBS nakon više od dekade vraća Star Trek na male ekrane, i to u Prime vremenskoj liniji. U ovoj novoj seriji – Star Trek: Discovery – Klingonci su, od prve najave bili predodređeni za veću ulogu. Nećemo ulaziti u probleme vezane za produkciju Discoverya, kao ni ‘gašenje’ Axanara, jer smo o tome već više puta pisali. Ono čemu ćemo se posvetiti u ostatku članka je kontroverzni izgled Klingonaca u Discoveryu, koji je uzrokovao široki spektar reakcija među fanovima, većinom s negativnim predznakom.
Započeti ćemo s dizajnom i esteskim stilom Discoverya kao takvog. Star Trek: Discovery se odvija 10 godina prije TOS-a, ili 90 godina nakon završetka Enterprisea. Smješten je u Prime vremensku liniju, no već od prvih najava, napomenuto je da će serija biti vizualni reboot, što smo mogli vidjeti u teaser traileru, u kojem se naziru elementi JJtreka. Ovakva odluka, premda kontroverzna, zapravo je kako bi Vulkanci rekli, logična. Star Trek je uvijek nastojao prikazati našu budućnost. Dizajnu i tehnologiji iz 60-ih jednostavno nema mjesta u 23. stoljeću s točke našeg trenutnog gledišta. No vizualni reboot iz prvih najava uključivao je i reboot sad već kultnih vanzemaljskih vrsta, uključujući Klingonce. Upravo su novi Klingonci, tj. njihov vanjski izgled (budući da do sada nismo dobili skoro pa nikakav uvid u njihove običaje, politiku i kulturu u Discoveryju) izazvao najviše negodovanja među fanovima. Mnogi su uplašeni da će ovo od sada nadalje biti Klingonski dizajn, kritizira se generičnost izgleda, kao i bestijalni dojam ove plemenite ratničke civilizacije (bar do sad). No je li to zaista tako? I ne zaboravimo ono najvažnije, gdje je mongoloidna brada!?
Ponavljamo, u ovome trenu imamo jako malo informacija o Klingoncima (kao i o ostatku serije). Naš cilj nije dati odgovor jer je to nemoguće. Ono što možemo dati su pretpostavke:
Prvo, počnimo s fizičkim izgledom. Prva pretpostavka koja se nameće je da su Klingonci viđeni u traileru, posljedica neslavnog eksperimenta s Augment virusom. No ovdje je važno napomenuti i tzv. Fazu 2. Faza 2 trebala je biti nastavak TOS-a u kasnim 70-ima, no nije nikad vidjela svjetlo dana. Umjesto Faze 2, izašao je set TOS filmova, a dio materijala iz ovog neuspjelog koncepta korišten je u prvim sezonama TNG-a. Neki koncepti korišteni su i za Discovery, što smo mogli vidjeti još u prvom teaseru s prošlogodišnjeg SDCC-a. (Discovery model, kao i asteroid baza). Još jedan element koji potječe iz Faze 2 je izgled klingonskog ratnika, koji podsjeća na izgled Klingonaca viđen u ovom posljednjem traileru (izvorna slika nakratko je viđena u making-of teaseru).
Drugi aspekt vrijedan spomena je radnja. Kao i većina elemeneta vezanih za Discovery i ovo je temeljeno samo na nepotvrđenim glasinama. Još za vrijeme prvih vijesti o novoj seriji, na internetu se pojavio set slika koje prikazuju intrigantne i neortodoksne dizajne svemirskog broda tzv. Klingonskog sarkofag broda. Taj dizajn definitivno odstupa i od svega viđenog kao i od dizajna iz Faze 2. Istovremeno s pojavom tih slika, krenula je i glasina o antičkim pra-Klingoncima, koji bi trebali igrati veću ulogu u seriji. Da li je moguće da su Klingonci prikazani u traileru upravo ti antički Klingonci? Teško je reći. Ali zanimljivo je napomenuti da se u traileru nakratko prikazuje ritual u kojem centralnu ulogu igra nešto nalik na sarkofag. Je li to sarkofag, ili escape pod iz prošlosti? Moguće je da će USS Discovery tražiti klingonsku arku, generacijski brod u kojem se nalaze ovi fizički drugačiji vanzemaljci. Možda vanzemaljci prikazani u ritualu Fek’ Ihri – prapovjesna vrsta spomenuta i viđena u TNG epizodi „Devil’s Due“, koja bi Klingoncima mogla biti nešto poput neandertalaca nama ljudima, u slučaju da su se nastavili razvijati (veoma interesantno je da u ritualnoj sceni ne vidimo nijedan simbol iz klingonskog imaginarija, dok je kultni amblem imperije prikazan u sceni napada na Shenzou). Ako je to slučaj možda je Sarekova izjava o velikim ujediniteljima namijenjena ne prvoj časnici Burnham, već klingonskom vođi T’Kuvmi. A izjava Burnham o odsijecanju glave, namijenjena eliminaciji te opasnosti?
Nemojmo ni zaboraviti da je Klingonski imperij ogroman prostor. Federaciju ne čine samo ljudi, već i veliki broj vanzemaljskih vrsta koje se dosta razlikuju jedna od druge. Romulanci također imaju barem još jednu vrstu u svom Imperiju – Remane (koji su u Trek univerzum uvedeni u ST: Nemesis, a pripadnost kanonu potvrđena je u posljednoj sezoni Enterprise). Moguće je da bar neki od ovih vanzemaljaca pripadaju još nepoznatoj vrsti pod Klingonskom vlasti. Također, moguće je da je skupina okupljena oko sarkofaga/kapsule sekta koja se običajima (a možda i izgledom) odvojila od ostatka Imperije.
Naposljetku moguće je da showrunneri jednostavno žele novi, svježi izgled. Ne bi bilo prvi puta. Osim Klingonaca i Romulanci su doživjeli veću promjenu između TOS i TNG. Andorijanci su također prošli kroz nekoliko promjena u dizajnu, makar ne tako drastičnih. Bolijanci, su bitno promijenili izgled između TOS i TNG, iako nikad nisu igrali veću ulogu. U svakom slučaju, promjena ne bi trebala biti tako važna, ako radnja i likovi budu izvedeni kako spada, u duhu klasičnog Prime Treka. Ako to bude slučaj, možda ni objašnjenje u seriji nije toliko nužno. Jer kako je Worf rekao „O tome ne pričamo sa strancima“.